Blog UIRP

Wiek liczony z daty urodzenia

Policz wiek osoby znając jedynie datę urodzenia

W tym wpisie dowiesz się w jaki sposób w programie MS Excel możesz obliczyć wiek osoby na podstawie daty urodzenia. Aby to zrobić użyjemy dwóch funkcji. Będzie to funkcja zaokrąglająca oraz jedna funkcja dat.

W tym przykładzie będziemy musieli po prostu od daty dzisiejszej odjąć datę urodzenia. Wynikiem takiego odejmowania będzie liczba dni między tymi dwoma datami. Nam jednak chodzi o podanie wieku w latach. Musimy więc tą różnicę podzielić przez 365 dni. Wynik będzie jednak niedokładny czyli podany z miejscami po przecinku. Trzeba więc na sam koniec zaokrąglić naszą liczbę do liczby całkowitej za pomocą funkcji zaokrąglającej.

Dwie funkcje, których będziemy używać to funkcja DZIŚ i ZAOKR.DO.CAŁK. Pierwsza funkcja zwraca nam datę dzisiejszą, która codziennie się będzie aktualizować druga zaokrągla liczbę po prostu do liczby całkowitej. Oto budowa tych funkcji w programie MS Excel.

DZIŚ

( )

Funkcja DZIŚ nie ma żadnego argumentu. Po prostu wpisujemy dwa nawiasy.

ZAOKR.DO.CAŁK

( liczba )

Funkcja ZAOKR.DO.CAŁK ma tylko jeden argument. Zaznaczamy jedynie liczbę, którą chcemy zaokrąglić.

Na filmie zamieszczonym na moim kanale YouTube możesz sprawdzić jak połączenie tych dwóch funkcji pozwoliło mi szybko policzyć wiek każdej osoby.

Jeżeli interesują cię szkolenia z programu MS Excel lub korepetycje z MS Excel to napisz na adres biuro@uirp.pl lub na szkolenia@uirp.pl


Wyślij e-mail

Sprawdź szkolenia

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych