Blog UIRP

Funkcje tekstowe cz.1

Funkcje testowe MS Excel na przykładzie adresu e-mail

Temat funkcji tekstowych w programie MS Excel to temat niezwykle szeroki. W tym konkretnym wpisie zajmę się dwoma funkcjami, które pomogą mi pobrać z adresu e-mail pierwszy jego człon czyli login. 

Każdy adres e-mail składa się z loginu, znaku małpy oraz domeny naszej firmy gdzie adres się znajduje. Naszym zadaniem będzie pobranie tylko loginu. Bez względu jaki on jest oraz z ilu znaków będzie się składał. Możemy to oczywiście zrobić za pomocą narzędzie “Tekst jako kolumna”. W tym wpisie poznasz jednak inny sposób. Sposób z użyciem funkcji tekstowych programu MS Excel.

Aby móc wyciągnąć z adresu e-mail login czyli inaczej wyciągnąć wskazaną ilość znaków z tekstu z jego lewej strony należy użyć dwóch funkcji.

Funkcji LEWY i ZNAJDŹ.

Funkcja LEWY wyciąga z lewej strony tekstu wskazaną ilość znaków. Nie wiemy jednak ile każdy login ma znaków ponieważ są one różnej długości. Musimy więc za pomocą funkcji ZNAJDŹ znaleźć znaczek małpy, który wskaże nam miejsce gdzie kończy się login. 

Funkcja ZNAJDŹ zwraca liczbę, która jest po prostu pozycją szukanego znaku. Login będzie miał więc zawsze o jeden znak mniej niż pozycja małpy. Tak jak to jest pokazane na rysunku poniżej.

Funkcja LEWY wyciąga z lewej strony taką ilość znaków jaką daje wynik odejmowania pozycji małpy minus jeden

Już niedługo na moim blogu oraz kanale YouTube oraz blogu pojawi się więcej artykułów dotyczących funkcji tekstowych.

Jeżeli interesują cię szkolenia dla firm z programu MS Excel to napisz na biuro@uirp.pl i zapytaj o szkolenia !

Zajmuje się również indywidualnymi kursami indywidualnymi więc śmiało możesz również zapytać o korepetycje.

Kliknij i
udostępnij ten arykuł

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych