Blog UIRP

Plik liczący termin płatności

Jak policzyć ilość dni do zapłaty faktur w MS Excel

W MS Excel każda data może być zamieniona na liczbę a każda liczba może być datą. Im data nowsza tym ma większy odpowiednik w liczbie. Cyfra 1 zamieniona na datę da na 1.01.1900 roku. Jest to pierwsza data, która traktowana jest przez MS Excel jako data. Dzięki temu wiemy, że możemy na datach wykonywać różne operacje matematyczne takie jak np. dodawanie czy odejmowanie. Jeżeli od jednej daty odejmiemy inną to wynikiem będzie różnica w dniach między tymi dwoma datami. Liczba dodatnia jeżeli od daty późniejszej odejmiemy datę wcześniejszą i liczba ujemna jeżeli zrobimy na odwrót.

Mając więc datę płatności faktury oraz datę dzisiejszą jesteśmy w stanie obliczyć ile dni pozostało do zapłaty. Pomocna w tym przypadku jest funkcja DZIŚ , która codziennie pokazuje datę dzisiejszą. Data ta się aktualizuje codziennie.

W najnowszym filmie na kanale YouTube sprawdzisz jak policzyć termin płatności i jak urozmaicić taki plik odpowiednim komunikatem, który będzie wyświetlany obok daty. Dodatkowo jeszcze pokolorujemy za pomocą formatowania warunkowego każdy z komunikatów.

Pamiętaj aby zasubskrybować kanał. Raz w tygodniu dodaje film o tematyce MS Excel oraz e-commerce.

Jeżeli interesują cię szkolenia z programu MS Excel to napisz na biuro@uirp.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.


Sprawdź szkolenia


Wyślij e-mail

Zobacz szkolenia Udemy

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych