Blog UIRP

Funkcja Sumy.Częściowe

Zalety funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE

Co zrobić aby po przefiltrowaniu tabeli wynik funkcji się zmienił ? Aby wynik dotyczył tylko widocznych wartości a nie całej tabelki ? W takiej sytuacji należy użyć funkcji Sumy.Częściowe.

Funkcja ta pozwala na użycie podstawowych funkcji licząco sumujących taki jak np. SUMA, ŚREDNIA, MAX itd. a następnie zastosowanie tej funkcji jedynie do widocznych wierszy w tabeli. funkcja SUMA zawsze będzie sumować wartości z całej tabeli. nawet po przefiltrowaniu tabeli i ukryciu części jej wierszy. Funkcja SUMY.CZEŚCIOWE natomiast pokazuje sumę jedynie widocznych wierszy.

Schemat ten powtarza się jeżeli użyjemy innych funkcji jako pierwszy argument funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE.

SUMY.CZĘŚCIOWE

( funkcja nr ; adres 1 )

Budowa funkcji

Pierwszy argument to wybór funkcji. Co ma się zadziać po użyciu funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE. Drugi argument to po prostu zaznaczenie obszaru na którym ma nasza funkcja zadziałać.

Drugi argument to jest zawsze cała tabela jeszcze przed użyciem filtrowania. Cała magia tej funkcji polega na tym, że nie musimy już nic więcej zmieniać. Razem z nowym filtrowaniem zmienia się wynik naszej funkcji. Śledzi ona po prostu wartości widoczne i ignoruje te wiersze, które są ukrywane poprzez filtrowanie. Wystarczy, że raz stworzysz tą funkcję i możesz swobodnie pracować ze swoimi danymi. Pamiętaj jednak, że przy dodawaniu nowych wierszy to tabeli powinieneś od nowa wybrać drugi argument funkcji tak aby zawierał on w sobie nowe wiersze.

Pamiętaj aby dodać tą funkcję nad tabelą. Gdyby została ona dodana obok tabeli to mogłaby zniknąć razem z ukrywanymi wierszami w filtrowaniu.

Poniżej możesz obejrzeć film w którym pokazuje jak w praktyce użyć danej funkcji.

Jeżeli interesują cię szkolenia dla firm z programu MS Excel to napisz na adres biuro@uirp.pl

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych